Херсонські ЗМІ більше пишуть про чоловіків

Менше ніж в 30% новин у херсонських ЗМІ жінки виступали героїнями та експертками.

Такими є дані гендерного моніторингу Інституту масової інформації, в ході якого експерти досліджували гендерний баланс в онлайн ЗМІ регіону.

Під час моніторингу було проаналізовано новинні стрічки п’яти онлайн ЗМІ (ХерсонОнлайнХерсонці0552.uaХерсонщина за день та Любимый Херсон) на предмет балансу появи у матеріалах героїв жінок та чоловіків та окремо гендерний поділ експертів, яких цитували журналісти. Експерти проаналізували 467 новин, які вийшли на досліджуваних сайтах з 10 по 14 лютого. Згідно метолики, дослідження передбачало аналіз 50 перших новин, опублікованих у стрічках вищевказаних видань. Не аналізувалися: статті, журналістські розслідування, авторські колонки, офіційні анонси про вимкнення води, концерти, пресконференції тощо.

Також досліджували гендерний баланс у розрізі тематики новин.

Так, за результатами дослідження, лише в 28% новин героїнями сюжетів були жінки. При цьому, найчастіше про жінок писали в новинах про кримінал (сюди ж ми включили всі повідомлення про нещасні випадки, аварії та катастрофи). Жінки тут фігурували як героїні в кожній третій новині від загальної кількості героїнь загалом. В більшості випадків, в таких новинах жінки були жертвами злочинів чи нещасних випадків, тоді як чоловіки, як правило, скоювали правопорушення та злочини.

В матеріалах соціальної тематики жінки були героїнями у 21,6% випадків в новинах, присвячених культурі — 19,8% від загальної кількості героїнь в аналізованих новинах. Найменше ж жінок, у порівнянні із героями-чоловіками, було зафіксовано у новинах про події в зоні ООС (0,9%), екології, корупції і антикорупції (по 1,8%).

В цілому, найменше жінок-героїнь було у новинах сайта 0552.ua: тут про жінок писали 4,4% новин, найбільше — 15,6% на сайті Херсонці.

Співвідношення між експертами та експертками в місцевих ЗМІ теж виявилося не на користь останніх. Жінки виступали експертками тільки у 30% новин від загальної кількості експертів та експерток в аналізованих новинах. Частіше за все, експертна думка жінок стосувалася новин соціальної тематики та культури. Так, 30% новин цих тематик містили посилання до жінок-експерток. Жінки також виступали експертками в питаннях криміналу (15% від загальної кількості експертних думок), політики та економіки (по 10%) та інших новинах (5%).

Жодного разу за час моніторингу жінок-експерток не було зафіксовано у новинах присвячених ООС, екології, корупції та антикорупції, прав людини та спорту.

При цьому варто зауважити, що в цих тематиках, зокрема, спорту, корупції/антикорупції, ООС не було експертних думок загалом.

При загальній мізерній кількості новин, в яких була експертна думка (14,3% від загальної кількості новин), в кожному онлайн-ЗМІ кількість згадувань жінок-експерток коливалося від 2 до 6 разів, що у відсоткових даних дає наднизькі показники за межами будь-яких статистичних похибок. Найменше експерток-жінок ми зафіксували у новинах сайту Херсонщина за день — 2 експертки в 50 новинах. Найбільше експертних думок жінок зафіксовано в новинах сайту Херсон Онлайн. Тут в 50 новинах, жінки виступили експертками 6 разів.

При цьому треба виділити низьку кількість та якість матеріалів про жінок у політиці. Наприклад, в одному з матеріалів, який передрукували декілька сайтів, фігурував скандал навколо питання приватизації комунальних об’єктів нерухомості. Учасницями цього довгого конфлікту є секретарка Херсонської міської ради Олена Урсуленко та начальниця управління комунальної власності Аліса Вербицька. Якість політичної дискусії не набагато вища за якість самого матеріалу.

Це з одного боку може скласти у читача викривлене враження про жінок у місцевій політиці, а з іншого продовжить культивувати гендерні міфи та стереотипи. Особливо при таких невеликих відсотках жінок у новинах.

Нікітенко Сергійрегіональний представник ГО «Інститут масової інформації» у Херсонській області

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Херсон Week: новини Херсонської областi
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: