Херсонський планетарій готується приймати відвідувачів

Як Херсонщина пов’язана з космосом та чим знаний наш планетарій? Про це у програмі «Тема дня» на Українському радіо.Херсон говорили з директоркою Херсонського обласного планетарію імені Юрія Гагаріна Ольгою Храмцовою та лекторкою планетарію Юлією Шибаєвою.

Херсонський планетарій було відкрито на рік раніше польоту першої людини в космос, у 1960 році. Багато планетаріїв у колишньому Радянському Союзі були відкриті вже після цього польоту, а Херсонський – до польоту.

«Ініціатива йшла від мас, мешканці міста дуже хотіли планетарій і рішення про те, що планетарій буде відкрито було підписано в 1957 році. Три роки готувалися, реконструювали і нарешті в 1960 році (в минулому році у нас був ювілей 60 років) відкрився планетарій. У нас дуже дивна область. У нас працювала відома астроном Олена Казимирчак-Полонська і мабуть її бажання, вогонь до астрономії і заразив багато її учнів. Вона проводила багато слухань, це був післявоєнний стан, розруха. Людям важко було І вона своїм зірковим, душевним вогнем заразила людей. І у нас першим був відкритий», — розказує Ольга Храмцова.

«Коли були підписані документи на заснування планетарію у Херсоні, це був рік початку космічної ери. Коли 4 жовтня 1957 року був запущений перший супутник», — говорить лекторка Юлія Шибаєва.

Єдиний на півдні України планетарійСуспільне Херсон

Після польоту Ю.Гагаріна було офіційне звернення до першого космонавта з проханням надати свій дозвіл аби херсонський планетарій носив його ім’я. У 1965 році отримали офіційний лист від Юрія Олексійовича з особистим автографом та фотокарткою. І це все зберігається в зоряній залі планетарію.

Єдиний на півдні України планетарійФото: Херсонський обласний планетарій

Сьогодні Херсонський планетарій є єдиним на півдні України, одним з 6 подібних планетаріїв, які працюють лише у Києві, Донецьку, Дніпропетровську, Харкові, Вінниці. Як вдається тримати марку єдиного на півдні України, розказує директорка обласного планетарію:

«Дуже важко. І тепер ми не знаємо, у зв’язку із карантинними обмеженнями, а ми законослухняні. Одразу зняли сеанси, хоча люди і замовили їх».

«До 12 квітня підготували тематичну виставку, присвячену річниці польоту Юрія Гагаріна. Все, що пов’язане з історією космонавтики, безпосередньо з першим космонавтом. Багато книжок присвячених Юрію Гагаріну, фотокартки, пов’язані із запуском першого космічного корабля, а також частина виставки присвячена першому космонавту незалежної України Леоніду Каденюку. Все це у холі планетарію і як тільки ми матимемо змогу приймати наших глядачів, будь ласка приходьте і ознайомтесь з нашою виставкою», — розказала Юлія Шибаєва.

Херсонський планетарій готується приймати відвідувачівФото: http://www.t.ks.ua/photo

Відомий український космонавт з Херсонщини Віталій Жолобов здійснив у 1976 р. 49-добовий політ на космічному комплексі «Союз-21» — «Салют-5». З 1996 по 1997 роки він очолював Херсонську обласну державну адміністрацію. З 11 квітня 2002 року — президент Аерокосмічного товариства України. Ініціатор створення Херсонського фонду «Космонавт Юрій Гагарін» для допомоги і соціального захисту інвалідів, малозабезпечених, воїнів-афганців, що постраждали від аварії на ЧАЕС. Він і сам був ліквідатором аварії на Чорнобильській АЕС. Херсонський обласний краєзнавчий музей зберігає експонати пов’язані із цією людиною. Старша наукова співробітниця музею Наталя Година розповіла що саме зберігається у фондах.

«В нас є речі різного плану, які належали Віталію Жолобову, — одному з перших космонавтів. У нас є такий цінний експонат, це його скафандр, комплектуючі, сигнальні пристрої, різні пристрої, які використовувалися при посадці на землю. Також фотодокументи там де Жолобов і Волинов в перші години приземлення. Сувеніри, які належали Віталію Михайловичу, його листування. Ці експонати зберігаються у фондах музею. Їх можна побачити лише під час спеціальних заходів, або у випадку побудови тематичної виставки», — каже Наталя Година.

В залі планетарію встановлено апарат «Малий Цейс», який здатен працювати у будь-яку погоду. Завдяки цьому апарату можна побачити зоряне небо і вдень, і вночі.

«Люди вважають, що це щось подібне до обсерваторії, що можна подивитесь в телескоп і побачити справжні зірки, планети. А апарат «Цейс» дає проекцію зоряного неба у менших масштабах на купол. І саме тому можна побачити навіть вдень і за хмарної погоди зоряне небо. І будь-якої пори року. Зараз сучасні технології — це цифрові планетарії, а у нас оптика. Але цифрові технології ми теж запроваджуємо. Повнокупольні програми купити, запровадити, розробити не так просто», — говорить Храмцова.

Директорка каже, що з початком війни 2014 року зменшилась зацікавленість херсонців до пізнання космосу. Одразу різко впала відвідуваність таких закладів.

Єдиний на півдні України планетарійФото: khersonline.net

«Це зрозуміло, людина не знає що на неї чекає, тому намагається на чомусь зекономити. І тут вже не до розваг. Проте є категорія допитливих людей, які завжди ходять», — розказала Храмцова.

Авторка Наталія Шклярук.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Херсон Week: новини Херсонської областi
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: