На Херсонщині досліджують залишки палацу середини ХІХ століття

Завдяки пошукам краєзнавця Богдана Кравчука у селищі Козацьке, що на Херсонщині, відроджують місцеву історичну пам’ять. Зокрема, мова йде про історичні будівлі, що колись знаходилися на території Новокаховської громади.

В рамках Проекту «Зробимо наш край відомим!», започаткованого відділом культури і туризму Новокаховської міської ради, Online Нова Каховка оприлюднює третій допис про туристичні об’єкти Новокаховської ОТГ.

Пропонуємо читачам розповідь Богдана Кравчука про залишки величної споруди, що височіла на березі Дніпра майже 180 років тому:

А чи знали ви, що Палац Князя П.М. Трубецького, руїни якого ми зараз можемо бачити в смт. Козацьке Новокаховської ОТГ, збудований на фундаменті зовсім іншого замку? Так-так, уявіть собі в селищі Козацьке з початку ХІХ століття до кінця 80-х років ХІХ століття стояла зовсім інша будівля – Палац Графа Василя Васильовича Орлов-Денисова. Але це ще не все, чим ми вас хочемо здивувати. П’ять кімнат підвального приміщення цього палацу збереглися до нашого часу і сьогодні кожен із нас має унікальну можливість доторкнутися до їх старих стін, яким, як мінімум, близько 180 років!

Про це у своїх спогадах «Історія одного господарства» пише Володимир Петрович Трубецький (1884 – 1954), останній власник маєтку в смт. Козацькому, син засновника Палацу Петра Трубецького. Ось що він розповідає: «У 80-х роках XVIII ст. прадід мій, генерал – ад’ютант Государя Олександра Павловича, граф Василь Васильович Орлов – Денисов, проходячи з козаками з Криму на північ, зупинився на ночівлю на березі Дніпра за 70 верст від Херсона. Заїхавши до сусідської поміщиці графині Браницької у село Кам’янку, провів вечір, посперечався з нею, на парі виграв у неї цей маєток з прилеглою до нього землею.

Місцевість була дика, ковиловий степ, широкий Дніпро та заливні луки, які звуть там плавнями. Місце це сподобалось прадіду і він велів побудувати на гірському березі Дніпра дім – копію Московського Рум’янцевського музею з місцевого каменю, збудував казарму, конюшню та господарські будівлі. Назвав він вигране помістя «Козацьке» у пам’ять своєї щасливої ночівлі».

Граф Василь Васильович Орлов – Денисов (1780-1843) – один із найхоробріших воєначальників свого часу, учасник війни 1812 року проти Наполеона. При імператорові Олександрі I був генерал-лейтенантом, пізніше генерал-ад’ютантом, а в часи царювання Олександра II – генералом від кавалерії. Звичайно, що дата заснування графського палацу в родинній легенді надто давня, враховуючи рік народження самого графа, але в князівських династіях подібна річ – звична справа. Є деякі питання і до достовірності самої легенди.

Ані В.В.Орлов – Денисов, ані його спадкоємці більше ніколи не їздили в Козацьке, маєток був надто далеко від їхнього постійного місця проживання. Треба було місяць добиратися на перекладних, щоб сюди доїхати. Тому управління було повністю віддане прикажчикам, з числа німців-колоністів. У власність Трубецьких маєток «Козацьке» перейшов як придане графині Любові Василівни Орлової-Денисової, яка вийшла заміж за Миколу Петровича Трубецького на початку 1850-х років. Але ніхто з них теж не відвідував цей маєток. І лише їхній син Петро, як спадкоємець, вирішив відвідати всі маєтки свого знаменитого роду.

Володимир Трубецький детально описує розповідь свого батька Петра Миколайовича про першу подорож до Козацького:

«Я пам’ятаю його розповідь, що перша подорож до Козацького була одноманітно-монотонною. Батько мій не застав ні будинку, ні маєтку, збудованих дідом. Вітер зніс дах у Дніпро, а речі поступово розікрали управителі, і коли він прийняв в управління маєток, то з обстановки палацу ледь набралось добра на 200 рублів… Але стіни стояли, у них звивали гнізда сови, і крім моторошного почуття смерті й старості нічого не викликали, не дивлячись на чудові колони старого часу. Батько мій звелів знести з лиця землі рештки старої нежилої величі, залишивши лише підвальний поверх, у якому згодом жила 21 сім’я службовців і який, після японської війни, робочі прозвали Порт-Артуром. На новому місці він збудував дім.»

А знаєте що це означає? Підвальне приміщення Палацу Графа В.В.Орлова-Денисова збереглося до сьогодні і складає п’ять кімнат, що знаходяться в лівому крилі Палацу Князя П.М.Трубецького (якщо стояти спиною до Дніпра).

Нажаль до нашого часу не дійшли старовинні зображення Палацу В.В.Орлов-Денисова.

Але на щастя збереглися фотографії Московського Рум’янцевського музею кінця ХVIII – ХІХ століття. Він має назву “Дім Пашкова”, в якому з 1861 року зберігаються колекції та бібліотека Рум’янцевського музею. Тільки погляньте на цю красу та велич. Багато років тому його копія стояла на березі Дніпра і милувала око подорожніх та місцевих жителів. Саме такі красиві колони, дах та стіни побачив засновник нового замку Петро Трубецький. Споглядаючи на цю красу, як ніколи розумієш: нам є чим пишатися. Поділіться новими знаннями із своїми друзями. Зробимо наш край відомим!

Кравчук Богдан, історик, головний спеціаліст відділу культури і туризму Новокаховської міської ради

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Херсон Week: новини Херсонської областi
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: