Шини у Херсоні: розпорядження ліквідувати є, як утилізувати — не пояснили (відео)

За ініціативи Державної екологічної інспекції Південного округу на території Херсонської області розпочато роботи з демонтажу шин на спортивних, дитячих шкільних та дошкільних майданчиках. Таке повідомлення оприлюднила екологічна інспекція на своєму офіційному сайті. За невиконання цього рішення штрафуватимуть.

У програмі «Тема дня» Українського радіо. Херсон екологиня, голова громадської організації «Екологічні новини» Ольга Машкова розповіла, що шини належати до 4-го класу небезпеки — до відносно безпечних. Але ж у чому їх найбільша небезпека і чому постало питання їх утилізації?

«Шина складається з більш ніж 20 компонентів: 70% — каучук і 30% — це технічний вуглець і різні домішки. При згоранні утворюється сажа і різні домішки, найнебезпечніший з яких — бензопірен. А бензопірен відносять до 1 класу небезпеки», — каже Ольга Машкова.

Шини у Херсоні: розпорядження ліквідувати є, як утилізувати - не пояснилиPixabay

Рішення екоінспекції – не випадкове. Там вважають, що на території області існує велика проблема із кількістю відпрацьованих автомобільних шин. А організації мають дотримуватися пункту про недопущення несанкціонованого розміщення відходів Закону України «Про благоустрій», розповіла Суспільному завідувачка сектору зі ЗМІ Держекоінспекції Південного округу Олена Бриняк.

«Законом України «Про відходи» визначені функції з повноваженнями як органів місцевого самоврядування, так і суб`єктів господарської діяльності, які мають вживати всі необхідні заходи зі збереження, розміщення і подальшої утилізації шин», — говорить Олена Бриняк.

Шини у Херсоні: розпорядження ліквідувати є, як утилізувати - не пояснилиPixabay

Чому відпрацьовані автомобільні шини підлягають утилізації, пояснила заступниця директора регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області Олена Іпатенко.

«Відпрацьовані шини колісних транспортних засобів є відходами. Відповідно до Закону України про відходи від 5.03.1998 року відходи — будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися в процесі виробництва чи споживання, а також товари чи продукція, що повністю або частково втратили свої властивості і не мають подальшого використання. Їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення відходів», — каже юристка.

У ОСББ Херсона ініціативу держекоінспекції підтримати готові, але не квапляться із цим. Кажуть, через те, що в місті не вирішене питання з утилізацією.

«У нас є такий майданчик. Поки що поступово прибираємо, але ще не всі шини прибрали тому, що куди утилізовувати, ми поки що не знаємо. Немає чіткого відпрацьованого алгоритму, як це робити, куди здавати. Я знаю такі ОСББ, які беруть ці шини і швиденько скидають десь у кар’єр біля річки, щоб тільки їх не штрафували. Влада має повідомити чітко, куди дівати далі ці шини, скільки це коштуватиме. Я промоніторив в інтернеті, це близько 50 грн за утилізацію однієї шини плюс транспортування. Я погоджуюсь, справді є небезпека, справді є закон і ми маємо його виконувати. Але недостатньо в наших бюджетах ОСББ коштів, щоб зробити сучасні екологічні майданчики», — каже голова ОСББ «Берег-5» Віктор Тоцький.

Шини у Херсоні: розпорядження ліквідувати є, як утилізувати - не пояснилиPixabay

Його колега – голова ОСББ «Говардський» Євген Трощук розповідає, про те, що треба з дворів прибрати шини, дізналися із соцмереж.

«В нас є колеги, які моніторять рішення міськради і діляться цим з іншими колегами у вайбері, у фейсбук. І звідси ми дізнаємось. Наразі є така сумна ситуація, коли діалогу влади і ОСББ немає. Як не намагалися піти на зв’язок, ми не зустрічаємо не те що підтримки, а зустрічаємо опір. Жодних листів попереджувальних не отримували. Є поняття «санітарний план прибирання міста», де є чітко визначена відповідальність. Він є в багатьох містах. У Херсоні навіть не бажають про нього чути», — каже Євген Трощук.

Екологиня Ольга Машкова наводить приклад Києва, де департамент екології також порушив проблему шин, але там одразу заклали гроші у бюджет на їх утилізацію.

«І наша влада дала клич утилізувати шини. А куди їх відправляти? І другий аспект — чим їх замінити? Я не думаю, що у дитячих садочків чи ОСББ є гроші на сертифікований дитячий майданчик. Потрібно, щоб цей вплив влади був систематичним, а не періодичним. В Україні є Національна стратегія поводження з відходами до 2030 року і потрібно розробити цілу регіональну стратегію для області і кожного населеного пункту понад 50 тисяч населення. І вже за цією стратегією рухатися. Я б ще порадила владі налагодити зв’язок з громадськістю, з науковцями. Я шукала дослідження, чи є шкідливий вплив шин на здоров’я дітей. Таких досліджень, принаймні в Херсоні, я не знайшла. У нас є така організація, як Херсонстандартметрологія, де можна замовити такі дослідження. Тоді буде наукове підґрунтя, чому постало саме це питання. Ще влада має перейти з позиції перевірок, покарання і контролю до допомоги і взаємодії з громадськістю, бізнесом, з науковцями. Але я вірю, що у співпраці з владою поступово все налагодиться», — каже Ольга Машкова.

Шини у Херсоні: розпорядження ліквідувати є, як утилізувати - не пояснилиPixabay

У Херсонській міськраді гроші на утилізацію шин планують передбачити у бюджеті, але тільки для тих, що є на території комунальних закладів: дитячих садків, шкіл, лікарень, підприємств. Всі інші мають робити це за власні гроші.

«Зараз іде підрахунок, скільки приблизно буде наразі цих шин у дитячих садочках, дано завдання, скільки по медичних установах, скільки по підприємствах. Тобто поки ведуть приблизні підрахунки», — розповіла секретарка Херсонської міської ради Галина Лугова.

Втім, голови ОСББ з цим не згодні.

«Якщо інспектори намагатимуться штрафувати мене або моїх колег, то ми зустрінемося у суді, тому що юридично ОСББ — не відповідальна особа за це», — каже голова ОСББ «Говардський» Євген Трощук.

Наталя Шклярук, Наталя Тимофєєва. Суспільне

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Херсон Week: новини Херсонської областi
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: